قیمت نفت

قیمت ارز | قیمت سکه | تهران داربست | قیمت طلا | قیمت داربست | داربست فلزی | قیمت نفت

قیمت نفت

نفت چیست ؟

نفت مایعی غلیظ به رنگ قهوه‌ای سوخته، سبز تیره و سیاه که قابل اشتعال می‌باشد. نفت در لایه‌های بالایی پوسته زمین یافت می‌شود. این ماده ارزشمند شمال ترکیب‌های بسیار پیچیده‌ای از هیدروکربنی گوناگون می‌باشد. اکثر این هیدروکربن‌ها از زنجیره آلکان است. نفت جز سوخت‌های فسیلی تجدیدناپذیر می‌باشد که به طلای سیاه نیز معروف است.

منشأ

منشأ اصلی تشکیل نفت، گیاهان و موجودات آلی موجود در اقیانوس‌های اولیه که میلیون‌ها سال قبل در محیط دریا زندگی می‌کرده‌اند می‌باشد. این گیاهان و موجودات آلی توسط گل و رسوبات دفن شده و تحت فشار و دمای بالا و نبود اکسیژن تبدیل به نفت و گاز گردیده است.

نفت خام حالت روغنی دارد و به شکل‌های جامد (قیرهای نفتی) و مایع دیده می‌شود. اگر نفت در لایه‌ای رسوبی جمع گردد به‌آن محل «حوضچهٔ نفتی» می‌گویند. از مجموع چندین حوضچهٔ نفتی، یک «میدان نفتی» حاصل می‌شود. به سنگ متخلخل دربرگیرندهٔ نفت که قابلیت تولید نفت را داشته باشد، «سنگ مخزن» می‌گویند.

پالایش

نفت به صورت خام مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و حتما باید در پالایشگاه که به برج تقطیر معروف است براساس چگالی، جداسازی شود.

انواع نفت خام

نفت خام معمولاً با توجه به  وزن مخصوص و میزان گوگرد تقسیم‌بندی می‌شود. نفت‌هایی که وزن مخصوص، چگالی بالاتری دارند نفت سنگین و نفت‌هایی که وزن مخصوص، چگالی پایینتری دارند نفت سبک نامیده می‌شوند. نفت‌های دارای گوگرد بیشتر نفت ترش و نفت‌هایی که گوگرد آن‌ها کمتر است نیز نفت شیرین نامیده می‌شوند. نفت‌ میدان‌های جوان، به دلیل پختگی اندک، سنگین تر هستند و میزان گوگردشان بالاست. استخراج، جابجایی و پالایش نفت‌های سبک و شیرین ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است و میزان بیشتری از محصولاتی چون بنزین، نفت سفید و سوخت‌های جت برگرفته از نفت سفید، و گازوئیل‌های مرغوب را می‌توان از آن‌ها به دست آورد.

به همین دلیل این نوع نفت‌ها بیشتر مورد علاقه بوده و قیمت بالاتری دارند. شاخص‌های بین‌المللی تعیین قیمت نفت یعنی وست تگزاس اینترمیدیت و برنت از نوع نفت سبک و شیرین هستند. میزان نفت‌های ترش و سنگین در ذخایر نفتی دنیا بسیار بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما 09905292291