مقالات

اجزای تشکیل دهنده داربست فلزی | معرفی کامل اجزاء داربست

داربست فلزی از پرکاربر سازه‌های ساختمان‌سازی می‌باشد. از اجزای تشکیل دهنده داربست میتوان به انواع لوله داربست، انواع پیچ‌ها و انواع مختلف بست اشاره کرد. در حالت کلی اجزاء تشکلیل ‌دهنده داربست را می‌توان به دو دسته بزرگ و کوچک دسته‌بندی کرد.

اجزای تشکیل دهنده داربست فلزی

اجزای تشکیل دهنده داربست (تجهیزات بزرگ) :

کفشک پایه : معمولا برای سطوح ناهموار و یا غیرمستحکم بکار می‌رود. جنس آن معمولا از چوب می‌باشد. که در زیر کفشک فلزی داربست قرار میگیرد.
کفشک فلزی : کقشک فلزی قسمت انتهایی لوله داربست، بر روی کفشک پایه قرار می گیرد.

لوله داربست : لوله داربست از نظر جنس در دو دسته که شامل لوله گالوانیزه و لوله فولادی می‌باشد. وزن داربست علاوه بر طول لوله داربست، به نوع متریال داربست نیز بستگی دارد.

تخته داربست : در دو نوع فلزی و چوبی در بازار دسته‌بندی می‌شوند. از نقاط ضعف تخته داربست فلزی می‌توان به رسانا بودن آن اشاره کرد. همچنبن مقاوم بودن در مقابل آتش سوزی از نقاط قوت آن نیز می‌باشد.

کاور یا روپوش : برای پوشش قسمت بیرونی اتصال دو سر لوله‌های داربست، به‌خصوص در لوله‌های عمودی کاربرد دارد.

جک داربست : برای تنظیم ارتفاع لوله‌های عمودی داربست در محل‌های ناهموار و فیکس کردن سکوی داربست به محل ثابت مجاور به‌صورت افقی بکار می رود.

چرخ جهت داربست‌های متحرک : این چرخ‌ها دارای قفل ترمز با روکش پلاستیک فشرده که محل قرارگیری پیچ و مهره یا لوله، دستک ومفصل گردنده می‌باشند.

وایر یا سیم مخصوص داربست : این سیم از جنس گالوانیزه یا فولاد ترکیبی می‌باشد. جهت بستن تخته‌های داربست به لوله‌های داربست از قسمت میانی و انتهایی تخته‌ها، بکار میرود.

نردبان : جهت دسترسی ایمنی به طبقات سکوهای داربست از نردبان آلومینیومی استفاده می‌شود.طول استاندارد این نردبان ها ۶ متر است. باید با زاویه ۷۵ درجه نصب گردد.

بالابر : این وسیله شامل قرقره ،طناب و یک بازو می‌باشد که جهت بالا بردن تجهیزات داربست بکار می‌رود.

شاقول و ترازو : ناظران یا استادکاران داربست از این ابزار جهت اطمینان از نصب صحیح و تراز لوله‌های داربست استفاده می‌کنند.

اجزای تشکیل دهنده داربست (تجهیزات کوچک)

بست : انواع مختلفی دارد که شامل: دو پیچ، چهار پیچ، ثابت و گردان و… است. از بست جهت اتصال لوله‌های داربست به یکدیگر یا اتصال سکوی داربست به محل‌های ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مغزی : در انواع مختلف و سایزهای متنوع ساخته و روانه بازار صنعت گردیده است. که برای اتصال لوله‌های داربست کاربرد دارد.


آچار داربست بندی : شامل دو نوع جغجغه‌ای، اهرمی یا معمولی در سایزهای 22 و 19 است. برای بسته کردن انواع مختلف پیچهای بست‌های گوناگون و متنوع به کار می‌رود.


انبردست، سیم چین و گاز انبر : جهت بریدن، بستن و بازکردن سیم داربست کاربرد دارد.


برچسب داربست : این برچسب در سه رنگ سبز (داربست تایید شده و مجاز جهت کار) و زرد (در دست تعمیر)، قرمز (استفاده از داربست ممنوع) می باشد. که باتوجه به نظر ناظر ایمنی داربست در محلی که برای عموم قابل روئیت باشد، نصب میگردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما 09905292291